Warto czytać!

Podobno z czytających dzieci wyrastają samodzielnie myślący, mądrzy dorośli. Ten powód jest już wystarczający, aby z historiami zawartymi w książkach zapoznawać dzieci, zanim jeszcze same nauczą się czytać. W zabieganych czasach, w których żyjemy trudno znaleźć czas na wiele rzeczy, jakie chcielibyśmy zrobić, ale na czytanie dzieciom z pewnością warto.

Głośne czytanie to najlepszy sposób na wspólne spędzenie czasu rodziców z ich pociechami – dzięki temu mogą się do siebie zbliżyć i nawiązać nierozerwalną emocjonalną więź. Czytanie dziecku z pewnością zaowocuje tym, że w starszym wieku samo będzie sięgać po książki, bo człowiek, który raz pokocha książki nie rozstanie się z nimi przez całe życie. Dzięki temu nigdy nie będzie się nudzić. A z nudy często rodzą się złe nawyki i przyzwyczajenia, jak na przykład nadmierne korzystanie z nowych technologii i ucieczka w wirtualną rzeczywistość. Z czytaniem wiąże się zdobywanie nowej wiedzy, poszerzanie swoich horyzontów i rozwój intelektualny.

Istnieje też duża szansa, że nawyk wpajany w dzieciństwie przez rodziców w późniejszym czasie stanie się pasją, bez której będzie trudno żyć. Nie ma też nic odkrywczego w stwierdzeniu, że czytanie rozwija wyobraźnię, a ta sprawia, że życie jest ciekawsze. Obcowanie od dziecka z książką rozwija słownictwo, co pozwala nam swobodnie się wypowiadać i posługiwać poprawnym językiem. Codzienne czytanie dzieciom rozbudzi w nich ciekawość świata, ukształtuje inteligencję emocjonalną i wpłynie pozytywnie na pamięć. Czas spędzony z książką nigdy nie jest czasem straconym.

Related posts