Opieka nad chorym dzieckiem – kto może pozwolić sobie na L4?

zwolnienie na dziecko

Choroba dziecka to duży stres dla rodziców. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy oboje rodziców pracują. Jednak warto wiedzieć, że prawo przewiduje wyjątki od reguły i pozwala na opiekę nad chorym dzieckiem. Kto dokładnie może pozwolić sobie na L4 na dziecko? W jakich przypadkach opieka nad chorym dzieckiem będzie umożliwiona bez żadnych problemów? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

 

L4 na dziecko – o czym właściwie mowa?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od określenia, czym jest L4 na dziecko. Co skrywa się pod jego pojęciem? L4 na dziecko to po prostu zwolnienie lekarskie na dziecko, które przyznawane jest jednemu z rodziców, gdy konieczna jest opieka nad chorym dzieckiem. Aby jednak uzyskać chorobowe na dziecko, trzeba odprowadzać stosowne składni ubezpieczeniowe. Poza tym trzeba liczyć się z tym, że L4 na dziecko ma pewne ograniczenia. 

 

Oznacza to, że opieka nad chorym dzieckiem będzie przyznana, gdy zachoruje pociecha poniżej czternastego roku życia. Do tego w gospodarstwie domowym nie może być innej osoby, która mogłaby zająć się chorym dzieckiem. W praktyce oznacza to, że jeśli jeden z małżonków nie pracuje i jest zdrowy, to pracujący współmałżonek nie ma szans do tego, by skorzystać ze zwolnienia na dziecko. 

 

Zwolnienie na dziecko – komu przysługuje?

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, o L4 na dziecko mogą ubiegać się osoby, które opłacają składkę chorobową. W praktyce z takiej możliwości mogą zatem skorzystać rodzice lub opiekunowie pracujący na umowie o pracę, czy wykonujący umowę zlecenie. Do tego zwolnienie na chore dziecko przysługuje też rodzicowi lub opiekunowi, który prowadzi własną działalność gospodarczą, czy jest członkiem spółdzielni rolniczej. Nawet duchowni, którzy mają pod swoją opieką chore dziecko, mogą skorzystać ze zwolnienia. Liczba dni opieki na chore dziecko zależy od wielu różnych czynników, ale najczęściej może wynosić do 14 lub nawet 60 dni.

 

Related posts