Nauka przez zabawę, czyli jakie kolorowanki dla dzieci wybrać?

Wielu rodziców ma problem z codziennym wymyślaniem nowych zabaw, które mogłyby zainteresować dziecko, a przy okazji wspomóc jego prawidłowy rozwój. Jest jednak jedno sprawdzone od lat rozwiązanie, którym są kolorowanki. 

Dzieci dość wcześnie interesują się rysowaniem, malowaniem i swego rodzaju pisaniem, a ćwiczenie prawidłowego chwytu rozpoczynają po ukończeniu kilku miesięcy. Jest to sposób na wyzwolenie emocji, ale też niezłą frajdę i poprawę umiejętności. Kiedy warto sięgnąć po pierwsze kolorowanki i jak przyczyniają się one do rozwoju naszego dziecka? 

Jak kolorowanie wpływa na rozwój dziecka? 

W każdym hipermarkecie możemy znaleźć książeczki z rysunkami do kolorowania, ale i w internecie nie brakuje darmowych i ogólnodostępnych plików takich jak np. kolorowanki dla 2 latka do wydruku. To właśnie one mają wpływ na rozwój pewnych umiejętności przez nasze dziecko, a mowa tu przede wszystkim o zdolnościach manualnych czy koordynacji wzrokowo-ruchowej, która wymaga prawidłowego poziomu skupienia na wykonywanej obecnie czynności. Dodatkowo, dzięki kolorowankom nasze dziecko ćwiczy poprawne trzymanie kredki czy ołówka oraz uczy się jak wypełniać poszczególne wzory za pomocą kolorów, co w przyszłości ułatwi mu naukę pisania czy ćwiczenie wzorków w przedszkolu. 

Rozwijanie umiejętności za pomocą kolorowanki dla 2 latka do wydruku to sposób, który pozwoli naszemu dziecku na wielogodzinną zabawę, bez poczucia obowiązku do nauki nowych rzeczy, co mogłoby zniechęcić go do dalszych zabaw. 

Kiedy maluch powinien zacząć naukę za pomocą kolorowanek? 

Choć nie ma ściśle ustalonej granicy wieku, zazwyczaj dzieci zaczynają bawić się kredkami i długopisami po ukończeniu pierwszego roku życia, jednak najczęściej pierwsze, nieco poważniejsze dzieła sztuki wykonane przez nasze dziecko, powstają gdy przekroczy on osiemnaście miesięcy życia. Kolorowanki dla 2 latka do wydruku czy kolorowanki dla 3 latka w sklepie, będą różnić się przede wszystkim trudnością wzorów czy ilością pustych jeszcze rysunków. Zanim więc zdecydujemy się na zakup pierwszej lepszej kolorowanki, możemy skorzystać z ogólnodostępnych wzorów w internecie z ulubionym motywem naszego dziecka np. rysunek Świnki Peppy czy jeden z bohaterów bajki “Psi Patrol”. 

Related posts