Przed pandemią nawet nikt zbytnio nie interesował się grupowymi spotkaniami głosowymi i wideokonferencjami, realizowanymi za pomocą PC, laptopów i urządzeń mobilnych. Program Zoom w wyniku zwiększenia liczby pobrań i wykupionych licencji przez firmy i podmioty edukacyjne bije rekordy popularności.
Program Zoom a pandemia
Stwierdzenie, że Zoom zawdzięcza pandemii swoją popularność, byłoby kłamstwem. To komunikator od dawna znany w korporacjach. Pojawienie się natomiast pandemii przyczyniło się do gwałtownego wzrostu pobrać. Wyniki są tak wysokie, że inne narzędzia typu Skype, Teams czy Hangouts zostały w tyle.
Jak do tego doszło? Na to pytanie z pewnością zadają sobie korporacje tj. Google czy Microsoft, które zawsze myślały, że mają pozycje dominujące w świecie komunikatorów. Program Zoom podobnie jak Skype czy Microsoft Teams pozwala organizować wideokonferencje, a za sprawą abonamentów oferuje jeszcze więcej funkcji.
Producent programu skupił się jednak głównie na wideokonferencjach, co potwierdza możliwość organizacji spotkania online, wyłączając możliwość pisania wiadomości na czacie. Niezależnie jaką wersję programu pobierzemy (darmową lub płatną) to i tak nasze potrzeby komunikacyjne zostaną spełnione. Program Zoom wygrywa z konkurencją przede wszystkim stabilnością obrazu i połączenia. Konkurencyjne programy często mają kłopoty z serwerami, co prowadzi do awarii. Oferowanie wysokojakościowych połączeń jest możliwe, ponieważ program ten bazuje na chmurze, dającą właściwe nieograniczoną pamięć.
Ile kosztuje program Zoom?
Zoom można użytkować w wersji bezpłatnej tzw. Basic oraz w ramach kupionego abonamentu. Na ten moment producenci oferują trzy abonamenty: Pro, Business i Enterprise. Wykupienie poszczególnego abonamentu wiąże się z dostępem do konkretnych funkcji. W wersji darmowej nie można nagrywać spotkania, a wideokonferencje grupowe są ograniczone czasowo do 40 minut. Z tego względu firmy i placówki szkolne chętnie wykupywały abonamenty.