Czym się różni psycholog od psychiatry?

Gdzieś tam w obiegowej opinii utarło się przekonanie, że z małymi problemami udajemy się do psychologa, natomiast w razie kłopotów większej wagi – do psychiatry. Czy tak jest w istocie? Jak to bywa z obiegowymi przekonaniami – nie do końca…

Magister psycholog, doktor psychiatra

Z formalnego punktu widzenia za psychologa podawać się może osoba, która może poszczycić się co najmniej tytułem magistra w dziedzinie psychologii, to znaczy, że ukończyła studia wyższe na kierunku psychologia. Z kolei psychiatra jest lekarzem medycyny – czyli musi być absolwentem wydziału lekarskiego – posiadającym specjalizację z psychiatrii. W pewnym sensie ma – nazwijmy to w ten sposób – większe uprawnienia: może zaordynować kurację farmakologiczną, skierować pacjenta do szpitala czy upoważniony jest do wystawiania zwolnień lekarskich. Psycholog zaś zajmuje się działaniami z zakresu diagnozowania, opiniowania, pomaga osobom zmagającym się z różnego rodzaju problemami natury egzystencjalnej.

Pomoc – lubuskie

Jednym z najlepszych psychologów w województwie lubuskim (Zielona Góra), jest Anna Holeniewska, która od lat prowadzi swój gabinet w tym właśnie mieście.