Urządzamy pokój nastolatka

Praktyczne meble do dziecięcego pokoju to takie, które rosną razem z naszą pociechą, a przy okazji są ekonomiczne i trwałe. Solidne wykonane meble z dobrych materiałów zapewnią komfort na lata. 

Przy urządzaniu dziecięcego pokoju trzeba zwrócić uwagę na cały szereg elementów. Kluczowe będą styl, dobór kolorów, oczywiście także wiek dziecka, które będzie królem tej przestrzeni. Jeśli chodzi o kolor ścian i mebli, warto pozwolić naszemu dziecku zadecydować o tym, jaka kolorystyka zapanuje w jego pokoju. To podstawowy warunek do tego, by dziecko czuło się tam komfortowo. Należy przy tym jednak pamiętać, że kolory wpływają na samopoczucie. Niebieski może pobudzać kreatywność. Zielony, przez skojarzenia z naturą, będzie wpływał na dziecko relaksująco. Czerwony jest kolorem pobudzającym. Kolorystyka pokoju dziecięcego będzie zależała też od płci. W pokojach dziewczynek zwykle dominują połączenia różu z bielą przeplatane zielenią, błękitem i żółtym. W chłopięcych pokojach najczęściej królują niebieski, zielony oraz żółty. Uniwersalna jest szarość w różnych odcieniach. Im bardziej stonowane kolory wybierzemy, tym dłużej wnętrze nie będzie wymagało zmian.

Królestwo malucha

Oczywiście wystrój i wyposażenie pokoju dziecięcego zależy przede wszystkim od wieku pociechy. Jeśli urządzamy wnętrze dla niemowlaka, warto pomyśleć o tym, żeby meble do dziecięcego pokoju posłużyły dłużej niż kilkanaście miesięcy. Można kupić łóżeczko, które najpierw będzie służyć niemowlakowi, ale z czasem będzie je można przerobić na tapczanik. Wybierając komody i szafy, warto zdecydować się na takie modele, które są wykonane z naturalnego drewna i posłużą wiele lat. Pamiętajmy również o tym, aby komody i szafki miały zaokrąglone kanty.

Gdy dziecko podrośnie

Urządzając pokój dla małego ucznia, trzeba pomyśleć o biurku i krześle. W przypadku biurka praktycznie będzie wybrać taki model, który można dostosować do wzrostu dziecka. Biurko z regulacją posłuży przez lata. Regulacja dotyczy również krzesła, które będzie stanowiło odpowiednie oparcie dla pleców i pomoże uniknąć wad postawy. Najlepsze są te stylowe meble w prostej formie, bez przeładowania kolorami i ozdobami. Zbyt duża ilość dodatków zaburza sen, tworzy niepotrzebne napięcie i podenerwowanie. Najlepiej jest, gdy pokój dziecięcy jest bogaty w pastelowe barwy i nie ma w nich zbyt ostrego koloru.

Related posts